Kolarstwo BMX
Kolarstwo BMX

Kolarstwo BMX

Rozrywka w niestandardowej formie? Zachęcamy do zainteresowania się aktywnością polegającą na jeździe na nieklasycznym rowerze BMX. Jest to termin pochodzący od pełnego sformułowania angielskiego bicycle motorcross, które odnosi się zarówno do samego typu pojazdu tu charakteryzowanego, jak także gatunku specyficznego kolarstwa, jakie jest swego rodzaju formą dyscypliną ekstremalną. Pierwsze przygody z BMX-em zanotowano w latach siedemdziesiątych minionego stulecia na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest to rozrywka, która polega na przejeżdżaniu przez specjalny tor ziemny, omijając rozmaitego rodzaju przeszkody, jakie zostały na nim celowo ustawione.
Do zastosowania w tym typie kolarstwa są dwa podstawowe modele rowerów – jednoślady o kołach 24-calowych oraz 20-celowych. W pierwszym przypadku mówi się o terminie cruiser. Pojazdy te odznaczają się uproszczoną konstrukcją, nie mają one zamontowanych przerzutek jak tradycyjne maszyny dwukołowe. Poza tym są wyjątkowo wzmacniane i wytrzymałe, zatem wprawiony kolarz świetnie sobie z ich opanowaniem bez wątpienia poradzi. Wyróżnia się na chwilę obecną mistrzostwa świata oraz puchar świata BMX, ale nie oznacza to, że musimy od razu stawać się ekstremalnymi kolarzami, którzy gonią w codziennych rozrywkach za adrenaliną.
W większych miastach istnieją obiekty typu skatepark, które są właśnie idealnym rozwiązaniem dla amatorów BMXowego szaleństwa. W tym przypadku można także wyszczególnić kilka standardowych sposobów jeżdżenia na wspomnianym rowerze. Jednym z nich jest vert czyli wykonywanie skoków na pionowych rampach, następnie street a wiec jazda po mieście i wyskakiwanie na murki czy poręcze. Do tego dochodzi także dirt a więc skoki na torach oraz skating będący przejazdem po specjalnych parkach betonowych wyposażonych w rampy. To są właśnie wyżej wymienione skateparki. Na koniec jeszcze jedna odmiana kolarstwa w stylu BMX, jaką jest flatland a więc rozmaite triki robione na płaskim podłożu, przypominające freestyle.